Bilgi Talep Formu

2020'yi Geride Bırakırken: Öldürmeyen Şey Güçlendirir

Kurucu Ortağımız Ahmet Güler, gelecek yıl 10'uncu yaşını kutlayacak şirketimiz AGS Global perspektifinden tüm dünya için oldukça tuhaf bir yıl olan 2020’yi değerlendirdi.
blog image

Kelimenin tam anlamıyla nev-i şahsına münhasır bir yılı geride bıraktık. Yerkürenin bütününe tesir eden pandemi, sosyal ve ekonomik hayatlarımızı derinden etkiledi. Covid 19’un kusursuz fırtınası, bireysel ya da kurumsal, özel veya kamusal hiçbir unsura iltimas geçmedi. Şüphesiz işletmeler de bu fırtınanın etkilerinden azade değildi.

Wuhan’dan gelen tuhaf haberlere kulak asmadan şirket olarak ilk çeyreği gayet iyi bir performansla geride bırakmaya hazırlanırken, Covid-19 ülkemizin ve bölgemizin kapısını çoktan çalmıştı bile. Nitekim, takvim yaprakları 13 Mart 2020’yi gösterdiğinde şirketimiz de evden çalışmaya geçiş yaptı. Zira tabiatımız gereği “gerçekler genellikle görülür, ender olarak duyulur” sözüne istinaden, duyduğumuzla değil gördüğümüzle hareket ettik. İki buçuk ayı aşkın evden çalışma sürecimizde bir yandan projelerimizi başarıyla yürüttük öte yandan toplumsal araştırmalara ağırlık verdik. Ülke çapında gerçekleştirdiğimiz ve kamuoyunda ciddi yankı uyandıran salgının ticari işletmelere etkisi, yeni normal, hukuki reform, aşı algısı vb. gibi tematik araştırmalarımızı sosyal medya mecralarının yanı sıra yazılı ve görsel basında anlattık. Ayrıca daha çok blog yazdık, web sitemizi canlandırdık ve sosyal mecralarda etkili olduk.

Dolu dolu geçen karantina günlerimizin ardından ulusal ve uluslararası araştırma projelerini hayata geçirmeye teşne bir şekilde nihayet 1 Haziran 2020 itibariyle ofisimize geri döndük.  Küresel metropollerin ve ülkemizin sokakları bomboş kaldığında, bu durumu dijitalleşmenin araştırmaya getirdiği yeni soluklardan daha çok istifade ederek aştık ve hazır giyimden sağlık turizmine, ev dışı tüketimden gayrimenkul dünyasına kadar birçok sektörde ve farklı ülkelerde içgörünün peşinde koşmaya devam ettik. Nitekim yılı kapatırken araştırma yaptığımız ülke sayısını 87’ye çıkarmayı başardık ve dahası ikonik tasarımlarıyla öne çıkan küresel ayakgiyim devi ile 100’üncü Mutlu Markamıza ulaşmanın yani “dalya” demenin heyecanını da yaşadık. Yeri gelmişken, tüm bu süreç boyunca halisane ve samimi bir gayretle katkı sunan çalışma arkadaşlarımı ve tüm paydaşlarımızı candan bir muhabbetle selamlıyorum.

Karamsarlığı AGS ekosisteminden uzak tutmaya azami derecede gayret ettik. Ekonomik göstergeler bağlamında geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir performans sergiledik ve nasıl mana olmadan maddenin tesiri veya ruh olmadan bedenin gücü nasıl anlamlı değilse, bizler de iyi sayıların ancak müspet psikoloji ile taçlanacağına yürekten inandık. Sadece “mutlu markalarımıza” değil, tüm Türkiye’ye karşı “sosyal sorumluluk” bilinciyle pandemi konjonktüründe firmalara yol gösterecek ücretsiz raporlar ürettik. STK’larla iş birlikleri yaptık. Ekibimize yeni iş arkadaşları ve stajyerler dahil ettik. İşimize ve ülkemize olan inancımızı hiç ama hiç kaybetmedik.

Şimdi yepyeni bir yılın yani 2021’in arifesindeyiz. 2021 aynı zamanda şirketimizin de 10’uncu yılı. Ümit ediyoruz ki, aşı çalışmalarıyla beraber bu yılın ortalarına doğru dünyanın üzerine çöken sis bulutu dağılacak ve insanlık derin bir nefes alacak. Yeni dönemin ritmine şimdiden hazır olmak ve asla enseyi karartmamak gerekiyor. Zira güzel ve güneşli günler göreceğimize inancımız tam.

Mutlu ve bilhassa sağlıklı yıllar diliyorum..

Ahmet GÜLER, AGS Global Kurucu Ortak

Gençlik: Algılar ve Ötesi

02 Aralık 2020 | BLOG

TVNET "Makroskop" Programına Konuk Olduk

30 Mayıs 2020 | BASINDA AGS

AGS Global Artık Anonim Şirket

17 Aralık 2018 | BÜLTEN

17. MÜSİAD Expo'da Yerimizi Aldık

25 Kasım 2018 | BÜLTEN

MÜSİAD Çerçeve Dergisi'ne Konuk Olduk

02 Temmuz 2016 | BASINDA AGS

Hedefe ulaşmanız için sizinle çalışmaya hazırız